EK GIDAYA GEÇİŞTE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ

Bebekler için ilk 6 ay en güzel ve ideal besin anne sütüdür. Anne sütünün olmadığı, annenin sütünün yetmediği, ya da emme/ emzirme sorunları yaşandığı zamanlarda ise mama takviyesi yapılabilir.

İlk 6 ay bebeklere anne sütü (yoksa mama) dışında başka gıda verilmez. Hatta su bile verilmez. Eğer bebek anne sütü değil de mama alıyorsa mama mecburen su ile yapılır ama bu su, kaynatılmış ılıtılmış su olarak kullanılır.

Bazı görüşlere göre bebeğe 4. Aydan itibaren de ek gıdaların verilebileceği belirtiliyor. Ancak Dünyadaki tüm ülkelerin katıldığı 54. Dünya Sağlık Toplantısında ek gıdaya 6.ayda başlanması kararı alındı. Çünkü bebeğin sindirim ve boşaltım sistemi ek gıdalar için henüz 4 aylıkken hazır olmuyor.

Ancak bebeğinizin farklı bir sağlık sorunu varsa ve doktorunuz büyümesi, gelişmesi için 4. Ayda ek gıdalara başlanmasını öneriyorsa, bu istisnai bir durumdur.

Ek gıda döneminde anne babaların ya da çocuğa bakan kişilerin en çok karşılaştıkları sorun, çocuğun kaşığı dili ile itmesidir. Aslında bu doğal bir süreçtir, çünkü 6 aydır annesini ya da biberonu emen bebek için kaşık oldukça farklı ve bir o kadar da zor bir beslenme aracıdır.

Çocuğunuz kaşığı ittiğinde onu zorlamayın, ağzından çenesinden tutup zorla kaşığı ağzına sokmaya çalışmayın. Onun eline boş bir kaşık verin, o boş kaşık ile oynarken ağzına sokup çıkarırken, siz de diğer kaşık ile ona yedirmeye başlayın.

Ek gıdalara başlarken doktorunuzun önerdiği listeye ve yemek düzenine uymaya özen gösterin. Önce elma püresi, sonra evde mayalanmış yoğurt ve ardından çorba çeşitleri.

Ek gıdaya başlamak demek, evde pişen yemekten çocuğa da yedirmek, ekmeği yemeğin suyuna bandırıp çocuğun ağzına vermek demek değildir. Salçalı, yağlı, tuzlu, baharatlı yemeklerden yiyen çocuk, daha sonra ona yapacağınız salçasız, yağsız, tuzsuz kabak çorbasından yemeyecektir.

Ek gıda demek çocuğa sürekli çorba yedirmek ya da yedireceğiniz her şeyi blenderdan geçirmek demek değildir. Bazı yiyecekler çocuğunuzun yutabileceği kadar pütürlü kalmalıdır. Aksi halde 4-5 yaşına gelmiş olmasına rağmen çiğneyemeyen, yutamayan “Blender Çocuk” dediğimiz çocuklar oluşabiliyor.

Tüm besinler sadece kaşık ile verilmeli; ek gıdaların verilmesinde biberon kullanılmamalıdır. Koyu kıvamlı besinler emzikten emilirken boğulmaya neden olabilir. Aynı zamanda biberon ile ek gıdaların verilmesi uygun olmayan beslenme alışkanlıklarının gelişmesine neden olur ve kaşıkla beslenme alışkanlığının gelişmesine olanak vermez. Bazı anneler biberona çorba veya hazır bebe bisküvili sütü koyup veriyor; bebelerin midesi lıkır lıkır işe yaramaz sıvıyla doluyor

Bebekler bazen kendilerine ilk kez sunulan bir besini yemeyi reddedebilirler. Bu o besinin sevilmediği/sevilmeyeceği anlamına gelmez. Bu durumda bebeğinizin yemeyi reddettiği besini ortadan kaldırıp bir kaç gün sonra tekrar deneyin. Gene reddederse bu sefer bir, bazen bir kaç hafta sonra deneyin. Sevmediği gıdayı sonraki dönemlerde tekrar sunun. Bazen sunum veya pişirme şeklini değiştirmek de işe yarayabilir.

Özellikle son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir yöntem ise BLW (Baby Led Weaning) yani bebeğin kendi kendini beslemesi. Peki bu yöntem nasıl uygulanıyor. Bebeğiniz ek besinler yemeye başladıysa artık onun başında bekleyip siz yiyecekleri lokma lokma ağzına vermeyin.bunun yerine diş ve damak yapısına uygun ek gıdaları uygun büyüklükteki parçalara ayırarak bebeğinizin önüne koyun ve kendi kendine yemesi için ona fırsat verin.

Çocuğunuzda BLW yöntemini uygulamaya başladığınızda önüne koyduğunuz her yiyeceği hemen yemeyecektir. Önce yiyecekleri eline alacak, inceleyecek, ağzına sokacak, hatta geri çıkaracaktır. Bu, onun yiyeceği tanımak için yaptığı bir davranıştır. Nasıl olsa yemiyor deyip vazgeçmeyin.

Çocuğun BLW yöntemine alışması çocuktan çocuğa değişebilir.